Mikroplastik

Zdjęcie protestu, zdjęcie protestujące

Te fotografie są nie tylko dokumentem: to także apel, inspiracja i komentarz. Mają one moc opowiadania i emocjonalnego wpływania na widzów. Wyrażają ich gniew, ale też radość, dokonują krytycznego oglądu społecznej rzeczywistości,…

0 Shares

Protopia jest pro

O tym jak być dobrym przodkiem w trudnych czasach pisze Filip Dębowski Cofnijmy się do roku 1516. Thomas More, angielski pisarz, myśliciel i polityk, wydaje Utopię – jak się nieco później okaże,…

0 Shares

Strategie przerwania | MIASTOZDZICZENIE

Nie tylko człowiek, czyli relacje międzygatunkowe w mieście Aleksandra Litorowicz Według badań z 2017 roku na warszawskim placu Hallera rosło 138 drzew. To dużo czy mało jak na tak rozległą przestrzeń? Jednak…

0 Shares

Ciemna Strona Słońca

The Dark Side of The Sun, czyli Ciemna Strona Słońca zwiastuje nadchodzącą zmianę. Oksymoron, na którym opiera się konstrukcja tytułu, odsyła – być może zupełnie przypadkowo – do zjawiska całkowitego zaćmienia Słońca:…

0 Shares

Odcinek dedykowany osobom, które straciły węch w koronie.

IMPERIUM DUCHA PREZENTUJE Przedstawiamy zestaw ćwiczeń mnemotechnicznych pobudzających znużone koronowaniem połączenia neuronalne. Zmysł zapachu jest jednym z najpotężniejszych impulsów uruchamiających wspomnienia. Z okazji twojej utraty węchu przygotowaliśmy ćwiczenie, którym zrestartujemy twoją pamięć…

0 Shares

Morsowałem!

Nowy rok, nowi my, nowa sztuka w Polsce. Już nie będzie „tylko gorzej”, teraz będzie super! Już jest super, a co może być bardziej super w roku ZOZI niż morsowanie, chyba tylko…

0 Shares

Czas na architekturę regnerującą | Architektura i Klimat

Szanowny Panie Dziekanie Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Szanowne Panie Dziekan i Szanowni Panowie Dziekani, Szanowni Boomersi,  zadziwia, że Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej z dumą ogłasza rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Akademickiego Konkursu na najlepszą pracę…

0 Shares

Rok na protestach

2020 Rok na protestach to zewnętrzna wystawa fotografii reportażowej. Zdjęcia, dokumentujące wydarzenia, które rozgrywały się na ulicach polskich miast, oglądać można do końca stycznia również na ulicach – na citylightach, billoardach i…

0 Shares

Fotografia jako poznanie człowieka

Z Krzyśkiem Powierżą, fotografem, autorem cyklu Early / Late Hours będącego zapisem historii klubowej i społecznej ostatnich lat, rozmawia Józefina Tomaszewska Mieliśmy wspólne plany! W ramach tegorocznej Nocy Księgarń w malutkiej księgarni…

0 Shares

POLOVID-20

Macie znów doła, znów pragniecie śmierci? Wracają stare lęki i nie możecie w nocy spać? Być może to objawy niebezpiecznej choroby POLOVID-20 wywołanej przez polowirus. Oto przyczyny, objawy, porady i sposoby na…

0 Shares

Szara energia | Architektura i klimat

– Ale co się stanie, jak zaczniemy budować tylko z drewna? – No właśnie, przecież wytniemy wszystkie lasy i nic nie zostanie? Właśnie dlatego trzeba budować z betonu… albo tworzyw.  Takie przemyślenia…

0 Shares

Bądź moim głosem | Prawo do miasta

Nie tylko człowiek, czyli relacje międzygatunkowe w mieście Aleksandra Litorowicz W okolicach 11 listopada na wybranych multimedialnych ekranach i ekspozytorach w centrum Warszawy mogliśmy oglądać plakaty i animacje z serii Za waszą…

0 Shares

#metoo długo wyczekiwane

To, jak będzie wyglądał świat – także świat sztuki – w przyszłości, zaczyna zależeć od nas samych, pisze Julia Kozakiewicz   Ruch #metoo, który w 2017 roku zawładnął środowiskiem kultury popularnej i…

0 Shares

@no_pic_no_chat, „Kobiety delikatne jak bomby”

IMPERIUM DUCHA przestawia @no_pic_no_chat, „Kobiety delikatne jak bomby” Być może życie codzienne świetnie sobie radzi bez wkładki artystycznej, ale życie protestacyjne byłoby bez niej suche jak marker bez zatyczki wystawiony do wiatru.…

0 Shares

LOGOTYPY RADOMIA

* * * IMPERIUM DUCHA przestawia LOGOTYPY RADOMIA Od niepamiętnych czasów logotyp jest świadectwem promieniującej potęgi podmiotu logotypowanego. Godło czyni pięknym. Logotyp organizacji ucieleśnia dwie naczelne wartości organizowania: piękno i dobrobyt. Nie…

0 Shares

Ściepa narodowa

Powszechnie wiadomo, że wspólnym trudem i pieniądzem jesteśmy w stanie zdziałać wszystko, zrzucić się na leczenie, rękawiczki gumowe, na tacę. Skoro tak, to i na sztukę się zrzućmy, bo #polakpotrafi. A na…

0 Shares

Di Grotesk

Projekt: Marian Misiak Tekst: Kalina Zatorska Di Grotesk to krój zaprojektowany z myślą o odważnych pomysłach, widoczności z odległości, przez szybę galerii i przez szybkę smartfona. Supercharakterne „g” może zbijać z tropu,…

0 Shares

Jutro będzie lepiej – niedoszła wystawa Pawła Susida

Wystawa Jutro będzie lepiej. Myśli artysty w czasach pandemii Pawła Susida miała być prezentowana w przestrzeniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Otwarcie zaplanowano na 3.10.2020. Ekspozycja miała być prezentowana do grudnia. Już po…

0 Shares

Rozumiem i chcę nie kontynuować

IMPERIUM DUCHA PRZESTAWIA: Życie codzienne świetnie sobie radzi bez wkładki artystycznej. Presja na koncept i estetykę zaburza spokój samozadowolenia. Odpowiedzią na te trendy może być czas spędzony w gronie przypadkowych, świeckich obiektów.…

0 Shares

Artystyczna ekshuma!

Grupa badaczy historii, miłośników polskiego romantyzmu, z wiarą w to, że mitologia musi budować się na umartwieniu, postanowiła dokonać kilku istotnych artystycznych ekshumacji. Oto ich efekty. Alek Ekshumudzik   Jan Matejko Drodzy…

0 Shares

Dzielnica Zwierząt | Prawo do miasta

Nie tylko człowiek, czyli relacjom międzygatunkowym w mieście przygląda się Aleksandra Litorowicz Wznosząc i zabudowując miasta, realizujemy projekt antropocenu. Ich materialność nie sprzyja jednak innym stworzeniom, które mogłyby żyć obok nas. Niszcząca…

0 Shares

Bolesław Chromry rysownik, ilustrator, autor powieści graficznych. Czasem nazywają go poetą, czasem pajacem. Za to w dowodzie ma napisane Damian Siemień.

0 Shares

Achtung

Najpierw była Epilepsja, efektowny krój pisma, który w 2016 r. przedstawialiśmy na łamach #105 NN6T. Ciekawe rozwiązania przyjęte przez autora zastosowane w tytułach tekstów znakomicie się sprawdziły. Epilepsją napisany jest także ledon, który…

0 Shares

Pomysły na transparenty

Bolesław Chromry rysownik, ilustrator, autor powieści graficznych. Czasem nazywają go poetą, czasem pajacem. Za to w dowodzie ma napisane Damian Siemień.

0 Shares

Komar (jako sąsiad) | Prawo do miasta

Nie tylko człowiek, czyli relacjom międzygatunkowym w mieście przygląda się Aleksandra Litorowicz Rozmowa ze Stanisławem Łoboziakiem, biologiem molekularnym, szefem laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik Wyjątkowo licznie tego lata w miastach pojawiły…

0 Shares

Olbrzym

IMPERIUM DUCHA PRZEDSTAWIA Filip Matwiejczuk Olbrzym   Wybudowaliśmy miasto na śpiącym olbrzymie, który chyba nie wstanie. Wywierciliśmy kanaliki w skórze, by w niej zamieszkać. Uznaliśmy, że nie wstanie, ale – dla pewności…

0 Shares

Krok w tył, skok w przód | Architektura i klimat

Kiedy w 1964 Bernard Rudofsky wreszcie zaprezentował wystawę Architecture without Architects. Short Introduction to Non-Pedigreed Architecture (Architektura bez architektów. Wprowadzenie do architektury bez rodowodu) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, wywołała…

0 Shares

TRANSPARENT

Krój pisma TRANSPARENT wziął swoją nazwę od pierwszego zastosowania – znalazł się na transparencie akcji List* odtwarzającej happening Tadeusza Kantora z 1967 r. Akcja była gestem artystycznego protestu przeciwko majowej dacie wyborów…

0 Shares

Cholera, co za rok.

Subiektywnie o tym, jak sobie radzić z życiem w ciekawych czasach Marta Królak Cholera, co za rok. Jak tylko myślisz, że w 2020 nie może być już gorzej, to wybucha pandemia. Każdy…

0 Shares

Pewnego razu w Wenecji | Architektura i klimat

Krzysztof Janas, Adrian Krężlik Środowisko architektoniczne stanęło w tym roku przed nie lada wyzwaniem. Zorganizowanie 17. edycji Biennale Architektury i przygotowanie wystaw pod hasłem How will we live together? wymagało bowiem od…

0 Shares

Miło buzie na niemiłe lato

Bolesław Chromry rysownik, ilustrator, autor powieści graficznych. Czasem nazywają go poetą, czasem pajacem. Za to w dowodzie ma napisane Damian Siemień.

0 Shares

Stronnictwo Popularów Gesta Biedronis

IMPERIUM DUCHA przestawia Stronnictwo Popularów Gesta Biedronis Życie codzienne świetnie sobie radzi bez wkładki artystycznej. Presja na koncept i estetykę zaburza spokój samozadowolenia. Odpowiedzią na te trendy może być czas spędzony w…

0 Shares

Bąbelki

Przyszłość czeka za rogiem to cykl miniatur Joanny Erbel, autorki Poza własnością – książki przedstawiającej możliwe scenariusze polityki mieszkaniowej. Miniopowiadania z niedalekiej miejskiej rzeczywistości, które przedstawiamy Wam w NN6T, powstały w czasie pandemii COVID-19.…

0 Shares

Marysia

Przyszłość czeka za rogiem to cykl miniatur Joanny Erbel, autorki Poza własnością – książki przedstawiającej możliwe scenariusze polityki mieszkaniowej. Miniopowiadania z niedalekiej miejskiej rzeczywistości powstały w czasie pandemii COVID-19. Marysia patrzyła nerwowo…

0 Shares

Będzie tylko lepiej

Gdy już nic nie ma, to może być tylko lepiej. Takie są plusy kwarantanny. Diagnozę postawił doktor A. Hudzik Prawdziwa historia sztuki Prawdziwa historia zadaje prawdziwe pytania, na przykład kto z kim pił…

0 Shares

NOWA NORMALNOŚĆ: PLAC ZABAW

Spotkali się w piątek chwilę po godzinie dziesiątej. To znaczy dwóch już stało koło placu zabaw i czekali aż trzeci dojedzie do nich spóźniony. Mieli zrobić to wcześnie rano, zanim ludzie wyjdą…

0 Shares

KOLOROWANKA DLA W****IONYCH

Bolesław Chromry rysownik, ilustrator, autor powieści graficznych. Czasem nazywają go poetą, czasem pajacem. Za to w dowodzie ma napisane Damian Siemień.

0 Shares

MARUDER

Projekt: Maciej Połczyński Maruder to krój akcydensowy o odwróconym kontraście, który w charakterystyczny sposób balansuje między ciężkimi, przyjaznymi łukami a ostrymi zakończeniami, jak-by wyrzeźbionymi ciężkim dłutem. Szkic kroju powstał podczas podróży do…

0 Shares

Witajcie w nowej dekadzie

Subiektywnie o tym, jak sobie radzić z życiem w ciekawych czasach MARTA KRÓLAK Kochani, witajcie w nowej dekadzie! Z tej strony wasza ulubiona domorosła terapeutka, początkująca gestaltystka i kuratorka po przejściach. Nigdy…

0 Shares

vive l’anthropocène

Nowy rok i nowa walka. Sztuka staje w obronie człowieka, by utrzymać go na szczycie piramidy zwierząt. aleksander huDzik   Malarz nie pochodzi od małpy Jeśli nawet wszyscy pochodzą od małpy, to…

0 Shares

Bebzon Rozpuku

ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA PRZEDSTAWIA: Życie codzienne świetnie sobie radzi bez wkładki artystycznej. Presja na koncept i estetykę zaburza spokój samozadowolenia. Odpowiedzią na te trendy może być czas spędzony w gronie przypadkowych, świeckich obiektów.…

0 Shares

Harpagan

Projekt: Mateusz Machalski Wydawca: BORUTTA GROUP W projektowaniu krojów pisma, podobnie jak w innych kreatywnych dziedzinach użytkowych, jest też miejsce na przedsięwzięcia eksperymentalne. Zwykle klasyfikuje się je jako projekty typu display, czyli…

0 Shares

Nigdy nie dorośnij

Żeby nie wygrać trzeba nie grać, czyli jak przegrać każdy konkurs artystyczny. Życie jest za krótkie na słabe konkursy artystyczne, pieniądze i prestiż. Znana maksyma wszystkich dandysów świata sztuki sprawdza się i…

0 Shares

Przyszła wiosna, ptaszki śpiewają

Subiektywnie o tym, jak sobie radzić z życiem w ciekawych czasach Przyszła wiosna, ptaszki śpiewają, pod moim oknem na drzewie gniazdko wiją sobie sroki, a w sztuce coraz głośniej rozbrzmiewa synkretyzm. Tymczasem…

0 Shares

Majóweczka

IMPERIUM DUCHA PRZEDSTAWIA: Majóweczka Życie codzienne świetnie sobie radzi bez wkładki artystycznej. Presja na koncept i estetykę zaburza spokój samozadowolenia. Odpowiedzią na te trendy może być czas spędzony w gronie przypadkowych, świeckich…

0 Shares

Retor

Projekt: Maciej Połczyński Wydawca: Laïc: Type Foundry Podobnie jak projekty krojów do składu tekstu książek, typografia gazet i ich nagłówków wymaga ściśle określonych rozwiązań. Przyzwyczajenia czytelników, bardziej lub mniej konserwatywny charakter danej…

0 Shares

Pracownik w naczyniu na mleko

IMPERIUM DUCHA PRZEDSTAWIA: Czy jesteś świeży? Patelnia jest zawsze świeża i wspaniała. Czy jesteś lub chcesz zostać namiętną pizzą-mężczyzną? Szukamy niesamowicie gorących i wesołych ludzi, żywo interesujących się jedzeniem i piciem. Następnie…

0 Shares

Geller

Pisma tekstowe są marzeniem i wyzwaniem dla każdego projektanta krojów. Doskonaląc światła wewnątrzliterowe, tak by uzyskać jednolitą szarość tekstu, poświęcając niezliczoną liczbę godzin na korekty, pracujemy nad tym, by czytelnik mógł w…

0 Shares

Jak dobrać sztukę nad kanapę?

Dom bez sztuki jest pozbawiony duszy, wnętrze bez artystycznego tchnięcia pozostanie tylko pustymi czterema ścianami. Proszę państwa, nie ma takiej kanapy, do której nie dopasujemy choćby małego obrazka. Oto kilka propozycji, do…

0 Shares

Bilbao

Klasyfikacja krojów z jednej strony pomaga usystematyzować niezliczoną ilość istniejących projektów, a z drugiej nadaje pewne kierunki i ograniczenia już na wstępnym etapie powstawania nowego pisma. Krój Bilbao stworzony przez Mateusza Machalskiego…

0 Shares

Na rabunek konstytucji: PREAMBUŁA

Rozdzielczość Chleba przedstawia: Trudno tworzyć w kraju, gdzie łamana jest konstytucji.                  Inaczej: Trudno tworzyć w kraju. Gdzie łamana jest konstytucja? Wiele mówi się o…

0 Shares

Toster TS-50S

ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA PRZEDSTAWIA Leszek Onak: Toster TS-50S   Rozwój technologiczny dotarł do sektora sprzętu gospodarstwa domowego. Zmiotkę z szufelką zamieniliśmy na odkurzacz, dziurę w ziemi na lodówkę, a kuchenka gazowa stanęła w…

0 Shares

Sudety

Gdy udamy się w kierunku południowo-zachodniej Polski, trafimy w świat pozbawiony ekranów, internetu, social mediów i innych zakłócaczy, które przesłaniałyby piękną panoramę górską Sudetów. To w tych wyjątkowych okolicznościach powstał równie wyjątkowy…
0 Shares

Jak wziąć wakacje od samych siebie?

Wakacje się skończyły i gdybyście nie mieli pomysłu na nic lepszego, to w tym oto poradniku przeczytacie, jak wziąć wakacje od samych siebie. Oczywiście przy pomocy sztuki.   Taniec „Taka szopka, bo…

0 Shares

Usuń fiata

Rozdzielczość Chleba przedstawia: 2i5D: Aleksandra Korzelska, Łukasz Podgórni new doors opened (prototype generatywnego wiersza samochodowego) Poezja ma za zadanie poruszać człowieka, ale porusza go inaczej niż na przykład auto. Jakby trochę gorzej.…

0 Shares

Brygada 1918

Kiedy w 2016 roku w Muzeum Książki Artystycznej znalezione zostały matryce kroju Brygada, jasne było, że temat wymaga zgłębienia. Po wstępnej analizie udało się ustalić, że projekt najprawdopodobniej pochodzi z Polski z…

0 Shares

Mistrzostwa Polski w mówieniu prawdy

Prawda jest taka, że w sporcie, jakim jest mówienie prawdy, nie mamy sobie równych. Może i nasza reprezentacja zawalczy o kolejne ćwierćfinały, skoczek spadnie z podium, ale w konkurencji bycia prawdziwym, a nawet…

0 Shares

Diamentowa droga szeroko dystrybuuje

Rozdzielczość Chleba przedstawia: Ilona Witkowska diamentowa droga szeroko dystrybuuje Przez pewien czas uważaliśmy (my, ludzie), że opakowania z tworzyw oksydegradowalnych będą odpowiedzią na nadprodukcję plastikowych śmieci. Niestety! Okazało się, że ich degradacja…

0 Shares

Alkes

Alkes to pomysł Kai Słojewskiej opracowany podczas studiów z projektowania krojów pisma na uniwersytecie w Reading. Oprócz rozbudowanego zestawu znaków łacińskich krój obejmuje cyrylicę, grekę oraz skrypt tajski w kilku odmianach. Wyjątkowo…

0 Shares

Przewodnik kulinarno-artystyczny

Przegrzebki, szczawik zajęczy, małże świętego Jakuba? A może czarne burgery? Z kuchennych schodów o trendach kuchni artystycznej nadaje wielki fan ziemniaków Aleksander Hudzik herbu Zielona Pietruszka Ziemniaki u Szlagra, czyli dobre polskie…

0 Shares

Ozymandias

„(…) Jej wzrok szyderczy, Zacięte usta, wyraz zimnego rozkazu Świadczą, iż rzeźbiarz dobrze na tej bryle głazu Odtworzył skryte żądze, co, choć w poniewierce Przetrwały rękę mistrza i mocarza serce.” Ozymandias, Percy Bysshe…

0 Shares

Kszyrzacy

Rozdzielczość Chleba przedstawia: Kamila Cyfra KSZYRZACY [Uwaga: błędy ortograficzne i błędna lokalizacja cytatów zamierzona] „CHAŁWA WIELKIEJ BOLSCE WIKSAPOLAŃSKIEJ, WIELKIM LITEROM, POPIERSIOM OGROMNYCH PISARZY I ICH BEZKRESNYM DZIEŁŁOM!!1”  – wydarła się sfora XXIII-wiecznych…

0 Shares

Zrewidować naturę

Co się dzieje, kiedy projektant spotyka biologa? Agata Nowotny   IDEA Wyhoduj to sam Ostatnie dekady XX wieku zdominowała idea DIY – „zrób to sam” – która narodziła się z buntu wobec…

0 Shares

USUŃ POLSKĘ #WalencjaShore

ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA PRZEDSTAWIA USUŃ POLSKĘ #WalencjaShore Widmo Rozdzielczości Chleba krąży po  Europie. Bo nie może wysiedzieć w Polsce. Sprawy Polski trochę nas jeszcze  dotyczą, ale pracujemy nad tym, by to  zmienić. Pod…

0 Shares

Czas przeszły nijaki

Zwróciliście kiedyś uwagę – powiedziała Ania, przeżuwając kawałek kotleta pożarskiego – że język polski nie dopuszcza do głosu podmiotów rodzaju nijakiego w czasie przeszłym? Dziecko, na przykład, nie może powiedzieć ze środka…

0 Shares

TYLKO SZTUKA CIĘ NIE OSZUKA

Artfakenews zmyślali i wszystko plątali: Domonika Wyelownicka Aleksander Rachońdzik Dealer sztuki ujawniony Warszawska krytyczka przypadkowo ujawniła na portalu Facebook numer telefonu do dealera, który zaopatrywał warszawską scenę artystyczną w środki powszechnie uznane…

0 Shares

SKUUL

Skuul jest krojem znalezionym. Jak w wielu podobnych historiach, za kulisami odkrycia stoi zwykły przypadek. Prof. Błażej Ostoja Lniski nie pamięta już ani dokładnie gdzie, ani w jakich okolicznościach napotkał ten krój.…

0 Shares

Lepiej teraz nic nie robić

Artykuły Biurowe Jakub Zgierski Usiedliśmy w pokoju socjalnym i, czekając na jedzenie, poddaliśmy pod dyskusję wydarzenia ostatniego tygodnia. Słyszeliście, że w magazynach na Ludwisińskiej ktoś w marcu odkręcił kran i woda leciała…

0 Shares

Na naszych działkach stanęła plenerowa siłownia

Wzloty i upadki początkującej działkowiczki AGNIESZKA KOWALSKA Na naszych działkach stanęła plenerowa siłownia. Oho! – pomyślałam – zaczyna się rewitalizacja! Dwa tygodnie wcześniej ogrody zwiedzał burmistrz dzielnicy, będą zmiany.  Niesamowite, co nam…

0 Shares

PLANETOM albo Jeden palec nam wszystkim wierzy

Rozdzielczość Chleba przedstawia: ANDRZEJ SZPINDLER Wejście w proces z Andrzejem Szpindlerem odbyło się poprzez złożoną przez niego propozycję publikacji dramatu pod tytułem PLANETOM albo Jeden palec nam wszystkim wierzy. Po zapoznaniu się…

0 Shares

Alfabet / Komunikat

Władysław Strzemiński: Alfabet, fragment z „Komunikatu nr 2” wydawanego przez grupę „a.r.”, 1932   Ta historia zaczyna się w chwili, gdy Artur Frankowski czyta czterostronicowy„Komunikat nr 2”, druk wydany w 1932 roku…

0 Shares

Związki cielesne

WSPÓŁRZĘDNE DIZAJNU Agata Nowotny IDEA Doświadczenie ucieleśnienia Czy kiedykolwiek zdarzyło się wam mówić do komputera, przeklinać telefon, prosić rower, żeby się nie psuł przy podjeżdżaniu pod górę? Mogłoby się wydawać, że to…

0 Shares

Wiatr wieje, ktoś się powiesił

JAKUB ZGIERSKI Po powrocie z Peloponezu Paweł przez dłuższy czas pozostawał we wrażliwym nastroju, z trudem dostosowując się do codziennych podróży metrem i obojętnego tonu rozmów w biurze. Zapisał się na jogę,…

0 Shares

Aleksandra Pieńkosz Interfacepoetry

Rozdzielczość Chleba przedstawia: Piotr Puldzian Płucienniczak Dobra poezja obywa się bez poezji. W miejscu uzyskanym dzięki jej usunięciu Aleksandra Pieńkosz zapisuje frazy odnalezione w software’owych interfejsach i montuje z nich cyfrowe kolaże,…

0 Shares

Bona Nova

    Krój pisma Bona stworzony został w 1971 roku przez wybitnego polskiego grafika Andrzeja Heidricha, autora okładek książkowych, odznaczeń wojskowych, znaczków pocztowych oraz wszystkich banknotów emitowanych przez Narodowy Bank Polski od…

0 Shares

Czwarty wymiar dizajnu 

Agata Nowotny Przestańmy dzielić projektowanie na dwu- i trzy-wymiarowe, zacznijmy rozpatrywać je w czwartym wymiarze – czasie. IDEA Każdy projekt nie tylko powstaje w określonym czasie – czasie własnym twórcy (często zakontraktowanym…

0 Shares

FIRMY

Rozdzielczość Chleba przedstawia: Piotr Puldzian Płucienniczak Projekt FIRMY to potężna analiza ilościowa polskiej gospodarki kreatywnej w sektorze słowotwórstwa. Język polski jest polską przestrzenią publiczną i ma dokładnie taki status: jest miejscem, w…

0 Shares

Wystarczająco nieprzyjemnie

Jakub Zgierski Resztki placka po węgiersku stygły w styropianowych pudełkach, a Paweł z nosem w telefonie szukał noclegów na Peloponezie. Chcę się wreszcie najeść i napić – powiedział, wstukując kryteria wyszukiwania i…

0 Shares

Ustawa o czasie wolnym

ROZDZIAŁ I Przepisy ogólne Art. 1. Ilekroć w ustawie mowa jest o: 1) Czasie wolnym – rozumie się przez to czas, który nie jest czasem pracy. 2) Czasie pracy – rozumie się…

0 Shares

WASZ FA STICKY

Sticky po raz pierwszy drukiem ukazuje się na łamach tego numeru NN6T. Jaka jest jego geneza? Artur Frankowski: Liternictwo Warszawy od dawna jest dla nas inspiracją. Niektóre formy liter pojawiające się w…

0 Shares

Wzloty i upadki początkującej działkowiczki

AGNIESZKA KOWALSKA Piszę siedząc na tarasie na działce. Popodlewałam, popieliłam, jest godzina 10. Ptaki śpiewają, słońce świeci, wokoło zieleń i kwiaty. Czego chcieć więcej? Obserwuję już na naszych działkach kooperatywy ogrodnicze. Kilka…

0 Shares

Wiele żyć małych zwierzątek/Takie czasy

Wiele żyć małych zwierzątek W tym sezonie wszyscy czytają o zwierzętach. Książki o milusińskich stworkach zaatakowały nas jak letnie burze i nic nie zapowiada końca tej nawałnicy. To dobrze – zwłaszcza dla…

0 Shares

Niewygodny dizajn

Agata Nowotny Wyjdźmy poza formułę „piękne i użyteczne”! Mówi się, że dobry dizajn łączy piękno i użyteczność. Nadal uczy się tego na akademiach kształcących projektantów, i wielu ludzi wciąż tak uważa. Ale…

0 Shares

Jak się ubrać na wernisaż?

Radzi stylista Alek Hudzik Przyszła wiosna, muzea i galerie powróciły w wielkim stylu. Jedne w nowych miejscach, inne zaś z nową i-dentyfikacją. Trzeba tam być, ale jak tu się ubrać, zwłaszcza gdy…

0 Shares

WINNING!

ROZDZIELCZOŚĆ CHLEBA PRZEDSTAWIA Leszek Onak Generator WINNING! czerpie z bogatego dorobku literackiego wodzirejów manipulacji: emerytowanego aktora kina akcji Stevena Seagala, doświadczonego narkomana Charliego Sheena (twórcy frazy „Winning!”), chciwego farmaceuty Martina Shkreliego, uważającego…

0 Shares

Prokom

Rozdzielczość Chleba przedstawia: Leszek Onak Utwór: PROKOM Autor: Leszek Onak Łącze: http://ść-ch.pl/zipy/prokom Generator literacki PROKOM używa najwyższej jakości komponentów (lampy elektronowe, zapałki, herbata), by – w godzinach pracy urzędu [sic!] – spełnić…

0 Shares

Favela

Favela Eksperymentalny krój bez szeryfowy z dziwnym skalowaniem liter. Opis autorski:„odmiany light są jednocześnie condensed i mają małą wysokość, natomiast black są super szerokie, a wydłużenia dolne i górne są bardzo krótkie”.…

0 Shares

Wzloty i upadki początkującej działkowiczki

Agnieszka Kowalska To zdjęcie może nieszczególnie zachęca, by zająć się ogrodnictwem. Ale, po pierwsze, tak to w lutym wygląda, a po drugie: dobrze oddaje mój stan w momencie, gdy kupowałam tę działkę.…

0 Shares

DIZAJN JAKO ŚLEDZTWO 

Agata Nowotny IDEA Dlaczego dizajn potrzebuje dziennikarstwa śledczego?  Projektanci są dziś w trudnej pozycji – pomiędzy potrzebami ludzi, interesami koncernów, możliwościami produkcji a prozą codziennego życia. Ich odpowiedzialność wykracza poza ładny dobór…

0 Shares